Jdi na obsah Jdi na menu
 


CESTOVNÍ RUCH

Madrid - Královský palác  

 

Madrid
Hlavní město Španělska a také nejmenší autonomní republiky. Je tedy nejdůležitějším politickým, společenským i obchodním centrem. Znakem Madridu je medvěd šplhající na arniku – socha tohoto znaku stojí na náměstí Puerta del Sol. Toto náměstí je středem Madridu.   Dalším významným náměstím v Madridu je Plaza de Espaňa – cestou k němu projdete kolem královského paláce Palacio Real z 18. století. Důležitou památkou je světoznámá obrazárna El Prado, ve které se nachází až 6 000 malířských děl.

Barcelona
Druhé největší město Španělska, významné obchodní, průmyslové a kulturní centrum. Ve středověku též důležitý přístav. Důležitým bodem města je Katalánské náměstí, z kterého vedou úzké uličky k rozmanitým měšťanským domům a kostelům. Nejvýznamnější stavbou Barcelony je Chrám Svaté rodiny (Sagrada Familia) architekta Antonia Gaudího. Stavba Chrámu započala v roce 1884, nebude však ještě dlouho dokončena.

Granada
Granada je starobylé město, bylo metropolí arabského království Nazarí už ve 14. století. Známou památkou je Alhambra, stavba z poloviny 13. století, původně sídlo maurských králů. Stavba je zajímavá zvenčí, skvosty jsou však ukryté i uvnitř areálu, kde se nachází množství paláců, fontán, i vzácných jezírek.

Sevilla
Sevilla je historické město, nejdůležitější v provincii Andalusie. Je stejně jako celá Andalusie charakteristická znaky arabské kultury. Významnou zde je věž Giralda nad řekou Guadalquivir, vysoká téměř sto metrů, nabízející úchvatný výhled do okolí. Nachází se zde také třetí největší katedrála světa z 15. století. Je zde pohřben slavný mořeplavec Kryštof Kolumbus.

Ceuta - Iglesia de Nuestra Seňora de África 

 

Ceuta a Melilla
Ceuta a Melilla jsou dvě autonomní španělská města, ležící na africkém kontinentě. Strategická poloha Ceuty po staletí lákala kolonizátory různorodých národností. Osídlili ji Féničané, Řekové, Kartaginci, Římané, Visigótové, Arabové i Portugalci. Dnes je Ceuta součástí Španělska.

Melilla je městem, které v 7. stolení př. n. l. založili Féničané jako obchodní přístav. Po Féničanech přišli Římané a Arabové a od roku 1497 je Melilla v rukách Španělského království. Spíše než obchodním bodem je dnes město důležitou vojenskou základnou.